2006 - The Pirates of Penzance
The Pirates of Penzance is uitgevoerd op 31 oktober, 1 november en op 5 november 2006 (matinee) in Theater Markant in Uden
| Artistieke leiding |
|
Lex Wiersma |
| Productieleiding |
|
Herman Paalman |
| Productie assistentie |
|
Diel Former, Helmy Bakermans |
| Repetitor |
|
Henk de Winkel |
| Decorontwerp |
|
Caro van der Meulen |
| Lichtontwerp |
|
Ruud Eimers |
| Tekstbewerking |
|
Maurice de Bruijn, Lex Wiersma |
| Kleding |
|
De dames van Viva la Musica o.l.v. Diel Former, Margriet Kappen, Carla van de Wijngaard en Tiny van de Broek |
| Decorbouw |
|
Gerard van Heeswijk, Cees Jacobs, Henk van der Kleij, Gerrit van der Leest, Cees van der Boom, Peter Blom, Vic van Heeswijk, Edwin Paalman, Patrick Paalman en Brian Paalman |
| Grime |
|
o.l.v. Annelies Schothorst |
| Public relations |
|
Pim Wentink, Margriet Kappen en Marianne Knops |
| Grafische vormgeving |
|
Cees van der Boom |
| |
| Mabel |
|
Catherine Putters |
| Pirate King |
|
Ton de Kort |
| Sergeant of Police |
|
Ivar Costonoble |
| Major General |
|
Johan van Oorschot |
| Frederick |
|
Nick Jonk |
| Kate |
|
Hilde van Heck |
| Edith |
|
Ellen de Gier |
| Isabel |
|
Lenneke van Dalsum |
| Samuael |
|
Jacques Tichelaar |
Udens Weekblad 8 november 2006
door Andre van der Linden
Plots zet de fagot te vroeg in. Een noot van nog geen kwart tel, maar de dirigent heeft hem gehoord. Hij knipoogt en glimlacht naar zijn muzikant:"geeft niks".
De glimlach is veelzeggend, want het plaatje is verder helemaal af en bijzonder indrukwekkend. Viva la Musica Uden zet een fantastische uitvoering neer van The Pirates of Penzance.
Echt gevaarlijk zien de piraten van Penzance er niet uit. Omdat ze zelf weeskinderen zijn, laten ze alle slachtoffers die ook wees zijn, met rust. Dus iedereen die overvallen wordt, claimd met succes een wees te zijn.
"We hebben een beetje meer VOC-mentaliteit nodig" roept piraat Jacques Tichelaar .
Hé, dat hebben Gilbert en Sullivan vast niet geschreven eind negentiende eeuw. Geeft niet, want enkele grapjes uit die tijd hebben de houdbaarheidsdatum toch wel gehad zoals: "Meerminnen die geen stap meer kunnen verzetten, hoogstens een vin".
Maar de muziek is prachtig en wordt overtuigend gebracht door het Zuid-Nederlands Begeleidingsorkest dat nauwelijks zichtbaar is voor het publiek. Dirigent Lex Wiersma steekt er wél met zijn koppie bovenuit. Hij is een atractie op zich met zijn mimiek. Wie kan liplezen, ziet de complete tekst van de opera voorbijkomen.
"Die dirigent had er zelf ook veel lol in. Dat straalde hij wel uit", zo merkt een bezoeker later op.
Ook op het podium stralen de sterren. Een kleurrijk spektakel voltrekt zich, met prachtige zang die niet versterkt wordt, maar daardoor wel veel breder en natuurlijker klinkt. De dames op het podium zien er allemaal prachtig uit. Viva la Musica Uden heeft duidelijk een vrouwenoverschot, want als alle piraten een dochter van de Major Gemeral geschaakt hebben staan er nog erg veel dochters aan de kant als zingend muurbloepje. Maar dat mag natuurlijk, want hoewel het niveau van de voorstelling professioneel is, wordt de productie helemaal gemaakt door de amateurvereniging en dat is toch bijzonder knap!
Eergevoel
De belangrijkste rollen worden door ingehuurde solisten gezongen. Zij maken het plaatje af en het publiek geniet van het schouwspel. De vrolijke muziek en het prachtige podiumbeeld maken de avond. Want het verhaal van Gilbert & Sullivan is toch echt uit een ander tijd, hoor! De Major General heeft grote wroeging dat hij zijn eigen leven heeft gered door de piraten wijs te maken dat hij een wees is. Tegenwoordig is dat een "leugentje om bestwil", toch?! En dan de hoofdpersoon, de jonge piraat die volgens zijn contract tot zijn 21ste de piraten dient, dan de zeeschurken verlaat, verliefd wordt, dan te horen krijgt dat hij op schrikkeldag geboren is en nog maar 5 jaar oud is . De jonge piraat verlaat zijn geliefde en keert uit plichtsbesef terug naar de piraten. Kom op man! Dat doe je toch niet?!